Peru Gezi Notları-6

Gökkuşağı Gibi Renkli Peru-6

Peru Gezi Notları-6

Gökkuşağı Gibi Renkli Peru-6

ICA / NAZCA / HUACACHINA

Flores firması ile yaklaşık 10,5 saatte İca’ya varıyoruz. Bu yolculuğumuzda tıpkı uçak yolculuklarında olduğu gibi akşam yemek, sabah da kahvaltı servis ediliyor.

Her yerde olduğu gibi İca’nın merkezi de Plaza de Armas. Burayı biraz gezdikten sonra 2,5 soles’e bir tuktuğa binip Plaza del Sol AVM’ye gidiyoruz. Burda tuktuklar diğer şehirlere göre oldukça fazla kullanılıyor. Akşam yemeğimizi buradaki Amorella adlı restaurantta yiyoruz.

Ertesi sabah meşhur Nazca çizgilerini görmek için yola koyuluyoruz. Yolculuk çok fazla durup kalkmalı olduğundan yaklaşık 4 saat kadar sürüyor.

Havaalanına vardığımızda 30 soles vergi ödüyoruz. Uçağa binmeden boy ve kilo bilgilerimiz alınıyor. Uçak küçük olduğundan, pilot, yardımcı pilot ve 5 yolcu ile pırpırlı uçağa alınıyoruz. Bu uçaklar Nazca çizgilerini daha iyi gösterebilmek için sağ ve sol kanatlara eğildiğinden sarsıntılı bir yolculuk oluyor. Biz önceden tedbirimizi alıyor ve bulantı haplarımızı uçağa binmeden içiyoruz.

Nazca

Nazca çizgileri M.S.100-600 yılları arasında Yunanca’da geoglif yani “toprağa kazınmış” anlamına gelen toprağa çizilmiş çeşitli şekillerden oluşmaktadır. 1926 yılında varlığı farkedilerek UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 1939 yılında Nazilerden kaçarak Peru’ya gelen Alman matematikçi Maria Reiche tarafından yıllarca incelenerek araştırılmıştır.

Çizgilerin neden yapıldığına dair birçok tez söz konusu. Bunlardan en çok kabul göreni bir “Astronomi Takvimi” oldukları, tarım için su yollarını gösterdikleri, bir diğer görüşe göre şaman töreni için çizildikleri ve son olarak da uzaylılar tarafından çizildikleri yönündedir.

Uçuş esnasında balina, sinek kuşu, örümcek, kondor, kertenkele, balıkçıl ve maymun/astronot gibi şekilleri yakından görüyoruz. Ayrıca dünyanın en uzun yolu olan Pan-Amerikan Otoyolunu da yukarıdan görme fırsatı buluyoruz.

Yaklaşık yarım saatlik bu uçuş bize 70’er dolara maloluyor.

Ertesi gün Ica merkeze 5-10 dk. mesafede yer alan Huacachina’ya tuktukla gidiyoruz. Burası “çölde vaha” deyiminin tam anlamıyla vücut bulmuş hali diyebiliriz. Buraya giriş için yaklaşık 3 soles’lik vergi ödüyoruz. 20 soles’e de sand board kiralayıp kısa süreli de olsa kızgın çölde kaymanın tadını çıkarıyoruz. Öğle saatinde geldiğimiz için kum gerçekten de çok kızgın. Akşama doğru gelmenin daha uygun olduğunu söylüyorlar.

Sandboarding, Huacachina

Çölün ortasında yer alan gölün etrafı restaurant ve kafelerle dolu. Ayrıca birçok ressam bu eşsiz güzelliği resmetmeye çalışıyor.

Huacachina

Birçok yerde olduğu gibi burada da Türk dizilerinin çok meşhur olduğunu görüyoruz. Bir fotoğrafçı Türk olduğumuzu duyunca “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisinden bahsetmeye başlıyor.

Bu gezimizi kısa kesip Lima’ya gitmek üzere otobüsümüze biniyoruz. 5,5-6 saatlik bir yolculuktan sonra Miraflores’teki tarihi binadan restore edilmiş Virreynal Otelde dinlenmeye koyuluyoruz. Ertesi gün Lima’yı son bir kez gezdikten sonra “Bye Bye Lima, Bye Bye Peru” diyerek bu renkli ülkeye elveda diyoruz.

 • Etiketler

 • Sende Yorumunu Bırak

  • Hakkımızda

   Bir zamanlar TRT’de yayımlanan “Az Gittik Uz Gittik” adlı yarı çizgi film, yarı belgesel tadında bir program vardı. Hiç kaçırmadan izlerdik. Yine Jules Verne’nin kaleme aldığı macera romanı “80 Günde Devrialem”i severek okur, çizgi film uyarlamasını ilgiyle takip ederdik. Meğer tüm bunlar içimizde filizlenen dünyayı gezme aşkını...Devamı

   • Cusco
   • Cusco
   • Rynok Meydanı
   • Lvivin canlı heykelleri
   • Pearl Qatar
   • Antarktika Keşif Sertifikamız
   • Copacabana Plajı
   • Masoch.un heykeli
  • Dünya Kazan, Biz Kepçe